X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

آن ها که در فتنه ۸۸ بودند نباید در حکومت باشند

خطیب نماز جمعه تهران گفت: آن ها که در فتنه ۸۸ بودند نباید در حکومت باشند ؛ چرا که آن ها آزمون خود را پس دادند.

 ، آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی خطیب این هفته نمازجمعه تهران ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت علی (ع) گفت: بعد از شهادت این امام همان فرزندانش شبانه و مخفیانه پیکر مطهر ایشان را تشییع و دفن کردند که به دلیل این بود که آنها می‌خواستند دشمنی‌ها تا زمانی که امام علی(ع) زنده بود ادامه داشته باشد و نمی‌خواستند که دیگر به جنازه اهانت شود.

  

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه امام علی شاخصه‌هایی برای حکومت اسلامی تعیین کرده و این در وصیت‌نامه ایشان به مالک اشتر موجود است، ادامه داد: باید معیارهای حکومت اسلامی را با این شاخصه‌ها بسنجیم و ببینیم آیا حکومتی اسلامی است یا خیر؟

وی به ۱۲ شاخصه حکومت اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: امام علی(ع) به مالک توصیه کرده است، با مردم به رحمت و با ترحم رفتار کند و آنها را دوست داشته باشد و سفارش کرده مردم باید بفهمند که مسئولان بویژه درد بیچارگان و محرومان را می‌دانند.

موحدی کرمانی دومین شاخصه حکومت اسلامی از نظر امام علی(ع) را دور بودن مسئول از خودبینی و خودپسندی عنوان کرد و گفت: امام علی به مالک توصیه کرده مبادا از ستایش دیگران خوشحال شود.

خطیب نماز جمعه تهران  تصریح کرد: سومین شاخصه حکومت اسلامی از نظر امام علی(ع) این است که مسئول باید انتقاد پذیر باشد و هر فردی که بدون ملاحظه سخن تلخ حق را به وی گفت آن فرد را به خود نزدیکتر نماید به طوری که از همه به وی نزدیکتر باشد.

وی با بیان اینکه امام علی(ع) به مالک توصیه کرده است در انتخاب کارگزاران از کسانی استفاده شود که به دقت درباره آنها بیاندیشد و پس از آزمایش در مسئولیتی آنها را بگمارد ادامه داد: امام علی(ع) توصیه کرده است انسان‌های باتجربه باید در مسئولیت‌ها به کار گرفته شوند و از خاندان خوشنام باشند.

موحدی کرمانی افزود: امام علی(ع) توصیه کرده است زندگی مادی مسئولان باید تامین شود که برای آنها حجتی شود که اگر خیانتی کردند عذری نداشته باشند.

خطیب نماز جمعه تهران  افزود: امام علی(ع) همچنین توصیه کرده است برای مسئولان دیده‌بان و جاسوس سری گمارده شود که این افراد مانع خیانت مسئولان شوند.

وی با تاکید بر اینکه امام علی (ع) توصیه‌ای نیز به مالک درباره اینکه اگر مسئولی خیانت کرد، داشته است، گفت: امام علی(ع) توصیه کرده است اولاً مسئول خیانت‌کار تنبیه بدنی شود و آنچه از اموال بیت‌المال را غارت کرده برگرداند و او را در میان مردم خوار و خائن معرفی کند.

موحدی کرمانی با بیان اینکه امام علی (ع) به مالک توصیه کرده است، مراقب باش وزرایت سابقه بد نداشته باشند اظهار داشت: امام علی(ع) توصیه کرده است انسان‌های پاک و متدین را برای جلسات خصوصی انتخاب کن و در امور با آنها مشورت کن.

خطیب نماز جمعه تهران  تصریح کرد: مثلا نمونه این توصیه را می‌توان اینگونه بیان کرد مثلا در فتنه ۸۸ افرادی که حضور داشتند نباید در حکومت جایی داشته باشند چون امتحان خود را پس داده‌اند.

وی افزود: امام علی(ع) در توصیه‌ای به مالک می‌گوید با پرهیزگاران و راست‌گویان متصل باش و آنها را عادت بده که مدح تو را نگویند و به خاطر کار نکرده تو را ستایش نکنند چون این کار انسان را به سرکشی وا می‌دارد.

موحدی کرمانی با بیان اینکه از نظر امام علی (ع) نیروهای مسلح به فرمان و به اذن خدا قلعه‌های محکم مردم هستند، گفت: نیروهای مسلح با حضورشان انسان‌ها را امنیت می‌دهند و باعث عزت دین می‌شوند و مردم زمانی زندگی آرام دارند که نیروهای مسلح قدرتمند باشند و باید مسئولان به فکر نیروهای مسلح باشند و مشکلات آنها را حل کنند.

خطیب نماز جمعه تهران  با بیان اینکه امام علی(ع)  توصیه کرده است عقده‌ها و نگرانی‌های مردم را باید مسئولان بشناسند و درصدد حل مشکلات مردم باشند، گفت: مسئولان نباید بگذارند عقده‌ها و مشکلات در سینه مردم به صورت دشمنی حبس شود.

وی با بیان اینکه امام علی (ع) به مالک توصیه کرده است از خویشاوندان و دوستان خود به دلیل دوستی و خویشاوندی در پست‌ها استفاده نکند افزود: مسئولان باید به فکر رضای عامه مردم باشند و نه اطرافیان خود.

موحدی کرمانی تصریح کرد: امام علی(ع) درباره گرفتن مالیات نیز به مالک توصیه کرده است از آنهایی که از امنیت و رفاه استفاده می‌کنند خراج دریافت کن و بیشتر به فکر آبادانی شهرها و زراعت باشد.

خطیب نماز جمعه تهران به سخنان مقام معظم رهبری درباره آمریکا اشاره کرد و ادامه داد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا دشمن ما است و نباید گول دشمن را بخوریم.

وی با تاکید بر اینکه نباید به آمریکا خوشبین باشیم، افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند نباید به آمریکا تا زمانی که متمسک به جمهوری اسلامی، اسلام و اهل بیت  هستیم اعتماد کنیم. اگر آمریکایی‌ها  تبسمی هم نشان می‌دهند قطعا آن تبسم دروغ است.

خطیب نماز جمعه تهران در پایان گفت: باید همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند امیدی به آمریکا نداشته باشیم و از نیروهای جوان و امکانات داخل کشور استفاده کنیم و با اقتصاد مقاومتی اقتصاد خود را بالا ببریم و با آن در مقابل دشمن بایستیم.

انتهای متن/*

[ شنبه 27 خرداد 1396 ] [ 00:13 ] [ علی ]